Rinalds Uzkalns

Greitieji vartojimo kreditai yra labai patogus ir vienas lengviausių būdų pasiskolinti reikalingą pinigų sumą. Paskolos dažniausiai yra naudojamos prireikus skubiai apmokėti sąskaitas, grąžinti skolas, įsigyti tam tikrą daiktą ar tiesiog gauti papildomų pinigų kasdieninėms išlaidoms. Gauti greitąją paskolą – labai paprasta. Asmuo turi būti ne jaunesnis nei 18 metų amžiaus Lietuvos Respublikos pilietis arba rezidentas, turintis veikiantį mobiliojo telefono ryšį, asmeninę banko sąskaitą, gaunantis nuolatines pajamas ir neturėtų neigiamų įrašų kredito istorijoje.

Greitąjį kreditą imančiam žmogui gali atrodyti, kad po mėnesio jis gaus atlyginimą ar kitas pajamas ir galės lengvai grąžinti paskolą, tačiau dažnai pasitaiko situacijų, kai grąžinti kreditą nėra įmanoma. Tokiu atveju kyla klausimas, ką daryti, jei neišeina kredito grąžinti laiku? Kokios yra palūkanų normų ir paskolos mėnesinių įmokų sumažinimo galimybės? Šiame straipsnyje apžvelgsime įvairius galimus problemų sprendimo variantus.

Pirmas būdas: Vėluoti grąžinti paskolą

Ši galimybė kreditoriaus klientui yra finansiškai nenaudinga. Jei kreditas yra nepratęsiamas ir vėluojama mokėti paskolos įmokas, grąžintiną paskolos sumą sudarys ne tik pagrindinė kredito suma ir palūkanos, bet ir automatiškai pradedami kaupti delspinigiai ir priskaičiuojamo baudos už sutarties nesilaikymą. Dažniausiai žmonės pasirenka šį nenaudingą jiems būdą, nes nežino kitų galimų problemos sprendimo variantų.

Daugumos skolinimo bendrovių tinklapiuose yra paskolos skaičiuoklės, kuriose nurodžius paskolos dydį ir trukmę galima tiksliai apskaičiuoti, kokia suma turės būti grąžinta ir iš ko ji susideda. Taigi skolindamasis klientas iš anksto žino kokia bus skolos našta. Taip pat dažniausiai šiose skaičiuoklėse nurodoma, kokios bus pasekmės, jei paskolos grąžinimas bus atidėtas. Pavyzdžiui, klientas pasiskolina 1000 Lt 30 dienų terminui bendrovėje SMSCredit.

Suteikto kredito suma: 1000 Lt

Bendra vartojimo kredito kainos metinė norma: 198,3%

Kredito kainos nuolaida: 47 Lt

Bendra vartojimo kredito gavėjo mokama suma: 1047 Lt

Grąžinimo termino pratęsimas 30 dienų: 94 Lt

Palūkanos už kiekvieną pardelstą dieną: 0,05%

Antras būdas: Pratęsti paskolos grąžinimo terminą 

Kai klientas negali grąžinti paskolos laiku, jis visuomet turi galimybę pratęsti kredito grąžinimo terminą. Dažniausiai leidžiama atidėti paskolos grąžinimą iki 30 dienų. Pratęsti paskolos grąžinimo terminą gali būti leidžiama daugiau nei vieną kartą, tačiau reikėtų nepamiršti, kad kiekvieną kartą atidėjus kredito grąžinimą taikomas pratęsimo mokestis, už kiekvieną uždelstą dieną skaičiuojamos palūkanos. Taigi, kaip parodyta pavyzdyje pateiktame aukščiau, pasiskolinus 1000 Lt ir atidėjus kredito grąžinimą bendrovėje SMSCredit papildomai reikės sumokėti 94 Lt už termino pratęsimą bei 0,05% palūkanas už kiekvieną dieną.

Jei klientas negali paskolos grąžinti laiku, jis gali padengti jos dalį, apmokėti kredito termino pratęsimo išlaidas, o likusią pinigų sumą apmokėti per pratęstą laikotarpį, dažniausiai per mėnesį. Kiekviena skolinimo bendrovė turi savo taisykles, kaip turėtų būti grąžinta paskola. Vienos bendrovės reikalauja sumokėti visą paskolos termino pratęsimo mokestį, net jei dalis paskolos grąžinama laiku, kitos apskaičiuoja šį mokestį nuo dar negrąžintos pinigų sumos. Visas šias sąlygas svarbu žinoti dar prieš imant paskolą. Jei kyla abejonių, dėl galimybės grąžinti paskolą ar dėl taikomų mokesčių kai paskola negrąžinama laiku, svarbu nedelsiant konsultuotis su skolinimo bendrovės specialistais.

Trečias būdas: Visų greitųjų kreditų sujungimas į vieną vartojimo kreditą 

Visų greitųjų kreditų sujungimas į vieną vartojimo kreditą, tai toks skolų likvidavimo būdas, kuris yra tinkamas žmonėms, turintiems kelias paskolas vienu metu iš skirtingų skolinimo bendrovių. Jei klientas negali atlikti visų mokėjimų už paimtus kreditus, tokiu atveju būtų pravartu apmąstyti visų skolų apjungimo į vieną galimybę. Paskolų sujungimas vyksta imant naują kreditą iš skolinimo bendrovės. Šis kreditas turėtų atitikti pinigų sumą, kuri padengtų visas anksčiau turėtas skolas, priskaičiuotas palūkanas bei pritaikytas baudas už kredito sąlygų nesilaikymą ir jo negrąžinimą laiku. Gavus tokį kreditą pailgėja kredito grąžinimo laikotarpis, o jeigu žmogui nepavyksta laiku grąžinti ir naujai paimto kredito, palūkanos mokamos tik už jį vieną, o ne už keletą paskolų.

Vartojimo kreditų apjungimas turi nemažai privalumų:

  • Leidžia padengti visus ankstesnius įsiskolinimu;

  • Mokėti tik vieną bendrą įmoką per mėnesį

  • Sumažinti išlaidas, kurios atsiranda dėl kelių paskolų mokėjimo vienu metu, taip pat atsiradusias dėl pritaikytų baudų.

Paskolų sujungimas taip pat suteikia galimybę būti išbrauktam iš skolininkų registro. Tokias paslaugas, kaip imamas naujas kreditas padengti jau esamiems įsiskolinimams, teikia kredito įmonės ir privatūs investuotojai. Prieš pasirašant tokią sutartį būtina susipažinti su jos sąlygomis ir susimąstyti, ar ji tikrai yra naudinga. Taip pat gauti paskolą kitiems įsiskolinimams padengti nėra lengva vien dėl to, kad sumažėja pasitikėjimas tokio kliento mokumu.

Ketvirtas būdas: Susitarti su kreditoriumi dėl galimybės paskolą grąžinti dalimis

Kredito bendrovės dažniausiai stengiasi padėti savo klientams, kurie turi problemų dėl paskolų grąžinimo. Prieš pratęsiant paskolos grąžinimą ar imantis kitų veiksmų, būtinai reikėtų susisiekti su kreditą suteikusia bendrove ir suderinti bendrą paskolos grąžinimo planą. Dažniausiai kreditoriai susisiekia su savo klientais telefonu ir aptaria galimus sprendimus, kurie būtų priimtini abiems pusėms.

Kredito bendrovių taktika gali būti dvejopa. Nesusitarus su klientu, jis gali būti įtrauktas į skolininkų registrą ir perduotas skolas išieškančiai įmonei. Esant palankiam sprendimui kliento atžvilgiu, klientui siūloma paskolą grąžinti dalimis ir parengiamas kredito grąžinimo tvarkaraštis. Dažniausiai toks sprendimas priimamas tik po to, kai kredito grąžinimo terminas jau yra pratęstas vieną ar kelis kartus, o klientas sugeba argumentuotai įtikinti kredito įmonės specialistą, kad gebės grąžinti kreditą dalimis.

Kreditus teikiančios įmonės nėra įpareigotos suteikti klientui galimybę mokėti paskolą dalimis. Tokį paskolos grąžinimo būdą gali pasiūlyti ir pats skolininkas. Siekiant palankaus sprendimo, su kreditoriumi reikia suderinti sumas bei grąžinimo terminus. Ne visuomet toks susitarimas pasiekiamas lengvai ar iš pirmo karto, tačiau skolininkui visuomet reikėtų apmąstyti tokią paskolos grąžinimo galimybę ir derėtis su kreditoriumi. Reikėtų pabrėžti, kad net jei leidžiama paskolą grąžinti dalimis, taikomi papildomi mokesčiai.

Penktas būdas: Skolintis iš artimųjų ar draugų

Kai skolininkas nesugeba grąžinti paskolos kreditą suteikusiai įmonei, šis būdas gali pasirodyti patraukliausias. Artimieji greičiausiai nereikalaus jokių papildomų palūkanų už paskolintus pinigus, tačiau į tokios skolos grąžinimo galimybes taip pat reikėtų žiūrėti atsakingai. Pasiskolinus iš šeimos narių ar draugų nukrinta skolos našta kredito bendrovei, negresia skolos išieškojimas ar įtraukimas į skolininkų sąrašus, tačiau žmogus iš kurio pasiskolinsite pinigų taip pat tikėsis, kad juos grąžinsite laiku. Negrąžinus paskolos paskolų įmonei ar nepadarius to laiku galite susigadinti savo kredito istoriją, tačiau negrąžinus skolos artimam žmogui, galite sugadinti draugystę ir gerus santykius su juo.

Šiame straipsnyje pateikti pagrindiniai būdai, kaip grąžinti greitąją paskolą. Kiekvienas atvejis, kai susiduriama su paskolos grąžinimo problemomis, yra individualus, tačiau prieš priimant sprendimus, reikėtų apsvarstyti visus šiuos būdus ir pasirinkti tinkamiausią. Priešingu atveju, paskolos suma gali labai išaugti dėl baudų ir palūkanų, o ją grąžinti taps dar sunkiau.